Powrót do newsroom
22.05.2020

Dieta spersonalizowana – Przykłady i wyzwania

„Przemysł spożywczy jest jedną z największych branż na świecie, z obrotem 8 miliardów dolarów, w porównaniu z 2 miliardami dolarów na przemysł farmaceutyczny i 1 miliardem dolarów na urządzenia medyczne. Są to również gigantyczne gałęzie przemysłu, ale aby osiągnąć znaczne zyski w tej branży, potrzeba czegoś wyjątkowego, a jest to zwykle coś wspieranego przez technologię. Ilanit Kabessa-Cohen[1]

Konsumenci mają coraz większą świadomość wpływu żywności na zdrowie i generalnie na jakość życia.

Zwiększa się liczba osób, które leczenie wolą zamienić na prewencję. Chcą mieć kontrolę nad tym co spożywają i dzięki temu sami tworzą wzorce prawidłowego odżywiania. Spersonalizowana dieta (lub „spersonalizowane odżywianie”) w znacznym stopniu jest odpowiedzią na opisany powyżej trend. Można ją zdefiniować jako: opracowanie indywidualnych wytycznych żywieniowych dla konkretnej osoby.

Aby dieta była rzeczywiście spersonalizowana powinna opierać się na analizie wielu czynników, do których zaliczyć można: profil genetyczny, wzorce snu, nawyki żywieniowe, poziom aktywności fizycznej, biom jelitowy czy czynniki środowiskowe.

Dieta spersonalizowana jest niewątpliwie topowym trendem żywnościowym ostatnich lat i z pewnością będzie się on rozwijał. Tak jak w przypadku wielu innych innowacji również w sektorze spożywczym jest jeszcze luka edukacyjna i adaptacyjna między momentem, w którym technologia trafia na rynek, a jej szeroką komercjalizacją i pełnym wykorzystaniem jej potencjału.

Sytuacja jest dynamiczna. Powstaje coraz więcej startupów oferujących interesujące rozwiązania i kreujących nowe praktyki konsumenckie. Poniżej kilka przykładów.

  • Habit (www.habit.com/) to firma oferująca spersonalizowaną dietę; w celu określenia potrzeb konsumenta bazuje na nutrigenetyce – prowadzi testy DNA, oferuje spersonalizowane porady żywieniowe oparte o profil genetyczny i biomarkery. Kilka lat temu firma Campbell Soup zainwestowała w HABIT 32 mln $.

Badania genetyczne dla zdrowia i diety są szeroko dostępne również w Polsce. Wraz z pakietem badań często oferowane są porady dietetyków.

  • DnaNudge (www.dnanudge.com) to brytyjski Startup, który opracował DnaBand opaskę skanującą kod kreskowy produktu i następnie informującą czy jest to produkt zalecany dla właściciela opaski (kolor zielony) czy nie (kolor czerwony).   

 

NutriTech a prawo żywnościowe – o czym pamiętać.

Wymagania prawa żywnościowego służą przede wszystkim zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony zdrowia ludzkiego. Przepisy regulują sprawy żywności ogółem, a w szczególności bezpieczeństwo.

Wprowadzenie do obrotu żywności (z uwzględnieniem kanału HORECA) czy też technologii do produkcji lub dystrybucji, a także opakowań do żywności musi być zgodne przepisami prawa żywnościowego. Na wczesnym etapie prac nad nową technologią lub komunikacją z konsumentem warto przeprowadzić due diligence i w ten sposób sprawdzić czy przepisy nie wyeliminują lub nie opóźnią komercjalizacji pomysłu.

Kwestia do rozważenia przy dietach spersonalizowanych: Kiedy rekomendacje dietetyków udostępnianie wraz z produktem (gotowe danie, koktajl, suplement itd.) w ramach diet opartych na analizie DNA podlegają pod przepisy dot. informacji dla konsumentów (znakowanie, reklama). Inaczej pisząc – co zgodnie z przepisami można powiedzieć konsumentowi o wpływie na zdrowie i funkcjonowanie organizmu?

Masz pytanie dotyczące wymagań prawnych dla diet spersonalizowanych i dla firm je oferujących? Napisz do nas: igifc@igifc.pl

[1] https://en.globes.co.il/en/article-ruti-alon-unveils-food-tech-vc-fund-medstrada-1001252492